

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 14 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 3 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Resolution | 1.5 B |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Case/Package | MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Packaging | Tube |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Configuration | S/H-MUX-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 2:1 |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | 3 V |
| Max Digital Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$7.64595
Ext.Price$7.64595
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.64595 | $7.64595 |
| 10 | $6.00539 | $60.05390 |
| 25 | $5.66712 | $141.67800 |
| 50 | $5.34794 | $267.39700 |
| 100 | $5.14446 | $514.44600 |
| 300 | $4.96934 | $1490.80200 |
| 500 | $4.80013 | $2400.06500 |
| 1000 | $4.69359 | $4693.59000 |
